Dlaczego włosy wypadają

Również u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w pewnych ilościach, jest czymś dopuszczalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi koniecznych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem łysienia jest stres, apatia, ale również schorzenia tarczycy na przykład. Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być zawarte informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów jest uzależnione od kuracji, po zakończeniu dolegliwości powinny zanikać. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedomiarem składników, minerałów czy witamin odpowiednie ich dostarczanie powinno zlikwidować problem. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na kondycję włosów, więc kontrolnie warto zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na części czołowej albo na szczycie głowy (u kobiet) to objaw tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą wpływać na zawyżone łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet gorączka trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy podwyższenie utraty włosów wskutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem doprowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może wzmożone ubywanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby nawet kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym okresie wzmożone pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.